A Képviselő-testület alakuló-, rendes- és rendkívüli ülést, továbbá közmeghallgatást, és lakossági fórumot tart. A képviselő-testület meghatározott üléseit általában a székhelyén tartja, szükség szerint kihelyezett ülést, lakossági fórumot tarthat. A képviselő-testület szükség szerint, de minimum a Mötv. 44..§-ban meghatározott számú – azaz legalább 6 – ülést tart évente. Az ülés meghívóját és az előterjesztéseket a képviselőknek olyan időpontban kell megküldeni, hogy azok azt az ülés előtt legalább három nappal megkapják. A meghívót ki kell függeszteni az önkormányzat hirdetőtábláján is. A polgármester rendkívüli testületi ülést köteles összehívni a képviselők legalább ¼-ének vagy bizottságának a kezdeményezésére. Sürgős, halasztást nem tűrő esetben az ülés előtt 24 órával is kiküldhető a meghívó. Ekkor az írásbeliségtől el lehet tekinteni. A testületi ülésen szavazati joggal vesz részt a polgármester és a képviselők, tanácskozási joggal pedig:
a.) jegyző, vagy az általa megbízott személy
b.) Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, vagy annak megbízottja
A képviselő-testület a Mötv. 54. §-a alapján évente legalább egyszer, de szükség szerint közmeghallgatást tart. A közmeghallgatást igénylő napirendeket tárgyaló ülések időpontját, helyét legalább 7 nappal az ülés előtt a helyben szokásos módon – hirdetőtáblán - nyilvánosságra kell hozni. A képviselő-testületi ülések a Mötv. 46. §. (1) bekezdése alapján nyilvánosak. Zárt ülés elrendelésének eseteit a Mötv. 46. § (2) bekezdése szabályozza.
A testületi szerv döntéseit polgármesteri értekezlet keretén belül készíti elő. A polgármesteri fogadóórán az állampolgárok által felvetett – önkormányzatot érintő kérdéseket – a testületi ülésen megtárgyalja. A rendeletek döntés előtti előkészítése a rendeletek társadalmi egyeztetésre bocsátásával történik, a rendelet-tervezetnek a hirdetőtáblán történő kifüggesztésével.
Az üléseket a képviselő-testület havonta tartja, melyek időpontjáról a lakosságot a meghívónak a hirdetőtáblán történő kifüggesztésével tájékoztatja. Az ülések a zárt ülés kivételével nyilvánosak. Az ülés tartásának helye: 7747 Birján, Kossuth Lajos utca 14..
A testület a döntéseket nyílt szavazással, a szervezeti és működési szabályzatban leírtak szerint hozza.
Az állampolgári véleményezésnek módjai:
a.) közmeghallgatás alkalmával
b.) polgármesteri fogadóórán szóban és írásban is lehetősége van.
c.) A helyi népszavazást a polgármesternél a választópolgárok 10 %-a kezdeményezheti. A helyi népszavazást kezdeményező választópolgárok számát a kezdeményezés benyújtása napján a nyilvántartásban szereplő összes választópolgár számához kell viszonyítani. A helyi népszavazás ügyében aláírást gyűjteni a külön törvényben foglaltaknak megfelelően lehet. A helyi népszavazásra irányuló választópolgári kezdeményezést (aláírásgyűjtő íveket) a polgármester három napon belül megküldi a helyi választási bizottság elnökének, aki a külön törvényben meghatározottak alapján gondoskodik az ott szereplő aláírások hitelességének megállapításáról és a hitelesítés eredményéről a polgármestert írásban tájékoztatja.
A jegyzőkönyvek elérhetők:
https://birjan.hu/ önkormányzat menüpont jegyzőkönyvek almenüpontjában.
Hatályos rendeleteinket a
Nemzeti Jogszabálytárban lehet megtalálni
ide kattintva.
A testület szavazásának adatait a jegyzőkönyv tartalmazza.